W dniu  15 maja wyłączona została z użytkowania hala "Kapelusz", w której w dniach 18-19 maja br miał odbywać się przyspieszony III Kongres Seniorów a w czerwcu m.innymi debata wolności. Z komunikatu zarządu Parku wynika, że „służby techniczne wykryły pęknięcie fragmentu konstrukcji nośnej w rogu hali. (...)  Słuszność podjętych działań potwierdziła kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w skutek której została wydana decyzja o czasowym wyłączeniu obiektu z użytkowania.”

Nam w związku w tym faktem, nasuwają  się następujące refleksje:

- dobrze, że po ostatniej dokonanej przez Godlewskiego - „wycince” pracowników technicznych i obsługi parku, jeszcze w ogóle jakieś służby techniczne w parku działają i  zdołały w porę  wykryć pęknięcia w konstrukcji hali, co zapobiegło jakieś  tragedii;

- źle się dzieje, że infrastruktura  parkowa mająca już kilkadziesiąt lat nie jest planowo remontowana jak to robi  każdy dobry gospodarz planujac, przygotowując środki  i remontując swój dom po wieloletnim okresie jego użytkowania.  

     Tymczasem,  jak wielokrotnie pisaliśmy, w Parku wiele środków zarówno publicznych jak  i europejskich  wydano bez pomyślunku zamiast na ratowanie i rewitalizację obiektów będących ikonami tego Parku, takich jak: Fala, Kapelusz,  Przystań i wcześniej jeszcze przed  skandaliczną przebudową,  jak ją określają  architekci  - Restauracja Parkowa.

     Kawiarnię Przystań  poprzednie i obecny zarząd oddawały w  dzierżawę  coraz to nowym spółkom, które nie wywiązywały się z obietnicv szybkiego remontu (trwa od 8 lat) i oddania jej gościom Parku. Doprowadziły obiekt  do degradacji, do stanu bliskiego katastrofie budowlanej.
I choć na nasze zgłoszenie nie potwierdził takiego stanu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie (odchylenia słupów nośnych  były widoczne gołym okiem) to zrobił to obecny dzierżawca nie dotrzymując kolejnego już terminu otwarcia lokalu na Sylwestra 2013 roku. Wskazał on, że powodem przedłużania się remontu jest zły stan techniczny obiektu i konieczność wykonania dodatkowych prac.
      Ponieważ już drugi raz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie "olał" nasze wystapienie ( poprzednio w sprawie nielegalnego wybudowania parkingu i ogrodzenia Marysinego Dworu) oddaliśmy sprawę do prokuratury z wnioskiem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Trwa dochodzenie w sprawie.
   
I na koniec  dobra informacja – rozpoczęto remont  fontann przy Dużym Stawie. Może zostaną uruchomione  razem z planowanym widowiskiem performance w czerwcu "wolności". Oby tak się stało.