Gangrena zżera nasz kraj. Dopiero co pisaliśmy o „Polskim Układzie Zamkniętym”, a tu okazuje się, że „państwo faktycznie nie istnieje”. Tak przynajmniej twierdzi niejaki  Sienkiewicz, uchodzący za szefa MSW. A on chyba wie najlepiej, bo ma dostęp do informacji od służb „specjalnej troski”. Natomiast były minister finansów  Balcerowicz ocenia obecny stan państwa dosadniej bo podkreślił, że "ujawnione działania szefów NBP i MSW zbliżają nas do standardów republiki bananowej”.
     Szanowny czytelniku! Czytając uważnie nasze teksty w cyklu „Nasze małe ambergold…” zdołałeś wyciągnąć najważniejszy dla nas wniosek : „ Polska jest w totalnym rozkładzie”. Cykl ten ukazuje się od ponad dwudziestu miesięcy i przez ten czas podajemy przykłady bezhołowia i „nierządu”. Teraz kiedy upubliczniono nagrania z nielegalnych podsłuchów wiadomo dlaczego tacy Matusiewicze, Sekuły czy Godlewscy funkcjonują. Teraz wiadomo dlaczego nie zajmują się nimi służby odpowiedzialne za zwalczanie korupcji i nadużyć. A jak już „muszą” się zająć to sprawdzą,  przebadają, wydadzą oświadczenie i jest z tego wielkie gó..o. No chyba, że jest przyzwolenie polityczne tak, jak w wypadku prezesa Kolei Śląskich czy prezesa wodociągów wojewódzkich, których chciano nawet aresztować.

     Lapidarnie wartość odpowiednich służb ocenił na opublikowanych taśmach prezes „Orlenu”. Otóż twierdzi on, że kiedyś służby węszyły, zbierały, żądały, … a teraz współpraca układa się właściwie : „Jak czegoś potrzebują to przychodzą, proszą i dostają”. Co jest grane? Kto „połamał” służbom zęby? Po co  nam zatem tacy statyści?
     Drogi czytelniku! Sprawcą tego bezprecedensowego osłabienia służb jest nie kto inny tylko ich bezpośredni nadzorca. To Donaldinio w momencie kiedy okazało się, że jego synalek jest zaplątany w ambergold zaczął porządkować służby. A co z tego porządkowania wyszło mamy na załączonym obrazku, a właściwie na zarejestrowanym dźwięku. Najbardziej śmieszą nas ci, którzy oburzają się faktem nielegalnych podsłuchów. Przecież to drobnostka w porównaniu do treści podsłuchanych rozmów. Przecież  podsłuchane rozmowy zawierają ujawnienia informacji, które mają cechy tajności. Są to przestępstwa popełnione przez  funkcjonariuszy publicznych. Dla przykładu, ocena kondycji ABW lub BOR-u  jest tajna.
Niejaki Sienkiewicz, bo trudno o nim mówić minister,  twierdzi, że rząd ma lewą kasę. „Dlatego my ich dotujemy pod stołem, żeby w ogóle był jakiś ruch lotniczy” ( mowa o małych lotniskach). Teraz już wiemy, dlaczego wielu „biznesmenów” swym pracownikom płaci najniższe miesięczne wynagrodzenie, a reszta jest wypłacana „pod stołem”. Skoro rząd może, to dlaczego nie każdy. Ten sam Sienkiewicz mógł od razu powiedzieć pod jaką pozycją ta lewa kasa jest ukryta. Przy okazji, ciekawi jesteśmy jak słońce parku rozliczy kasę otrzymaną od marszałka województwa na wąskotorówkę? Okazuje się, że oddany  odcinek kosztował ponad dwie bańki, a od marszałka otrzymał pięć.  Pewno znowu wymyśli jakąś wizualizację, promocję czy inną kombinację. Ale to już naprawdę ostatnie tchnienia. Czas powoli się kończy. Do wyborów już tylko cztery miesiące. Nie pomoże ani BOT-ox ani marszałek.
    A tak na koniec pytamy: Jak to możliwe, że niczego nie świadome ludziska korzystały z karuzeli „Filiżanki” na początku maja pomimo, że urządzenie to nie zostało dopuszczone przez UDT do użytku? Po „długim” weekendzie karuzela została częściowo rozebrana, następnie ponownie złożona i dopiero wtedy dopuszczona do użytku.